niewygodne.info.pl

 

     Polska ujawnia listę strażników KL Auschwitz (niemal sami Niemcy). Zdaniem "El Pais", to odwrócenie uwagi od "okrucieństwa Polaków wobec Żydów"

środa, 5.04.2017 r. / update: środa, 31.01.2018 r.

    

Źródło: RonPorter (Pixabay.com / CC0)

Hiszpański lewicowy dziennik "El Pais" (coś w rodzaju odpowiednika "Gazety Wyborczej" w Polsce) stwierdził, iż nasz kraj postanowił "napisać historię II wojny światowej od nowa". Jaki jest powód tak kategorycznej opinii? Otóż IPN postanowił opublikować listy strażników KL Auschwitz. Okazało się, że prawie wszyscy byli narodowości niemieckiej (a nie np. nazistowskiej). Zdaniem autora tekstu to sposób na odwrócenie uwagi od "okrucieństwa Polaków wobec Żydów".

 

Autor tekstu w "El Pais", Guillermo Altares, twierdzi, że Polska podczas II wojny światowej była zarówno ofiarą, jak i katem; ofiarą - niemieckiej napaści. Katem - w stosunku do Żydów. Niestety w tekście można znaleźć odwołania do Jana T. Grossa czy Jana Grabowskiego. Zupełnie bezrefleksyjnie powielana jest również wrzutka Grossa, w której stwierdził on, iż "Polacy w czasie wojny zabili więcej Żydów niż Niemców".

              

r e k l a m y


       

Samo ujawnienie listy 9 tys. nazwisk strażników KL Auschwitz (zdecydowana większość była Niemcami) ma, zdaniem autora tekstu w "El Pais", świadczyć o próbie "pisania historii II wojny na nowo". Polska, poprzez ujawnianie takich informacji, jak ta o strażnikach obozu w Auschwitz, ma de facto próbować odwrócić uwagę od "okrucieństwa Polaków wobec Żydów".

Nie wiem jak Państwo, ale myślę, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych powinno w tym przypadku zdecydowanie zainterweniować. Bzdura powielana wielokrotnie w powszechnym odbiorze stanie się w końcu "prawdą".

    

r e k l a m y


 

UPDATE 31.01.2018 r.: Powyższa historia miała miejsce w kwietniu ub.r. Mało kto się wówczas spodziewał, że w kwestii oczerniania Polaków będzie to raptem drobny incydent, a prawdziwa, skoordynowana akcja dyfamacji naszego kraju dopiero nastąpi. Dziś, z perspektywy wydarzeń ostatnich dni, pewne jest jedno - nie możemy odpuszczać tego typu prób zmieszania nas z błotem. Za każdym razem, w miarę posiadanych możliwości, musimy reagować. Jednocześnie trzeba się nauczyć promować pozytywne historie o Polsce i Polakach, takie które przeciętny zagraniczny odbiorca łatwo zapamięta i będzie w stanie odtworzyć wśród rodziny, znajomych czy przyjaciół. Polityka narracyjna jest tak samo ważna jak polityka historyczna. Wszak samym tylko prostowaniem kłamstw na temat odpowiedzialności za Holocaust nie zbudujemy bowiem pozytywnego wizerunku na świecie. Mam nadzieję, że rządzący naszym krajem mają tego pełną świadomość.

 

Źródło: Polônia reescreve sua história da Segunda Guerra Mundial (ElPais.com)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP