niewygodne.info.pl

 

     Taka ciekawostka: w latach 2004 - 2017 PKB Białorusi (poza UE) rosło szybciej niż PKB Polski (w UE)

wtorek, 11.09.2018 r.

  

foto: niewygodne.info.pl

Ten tekst absolutnie nie ma pokazać, że na Białorusi jest lepiej niż w Polsce (bo nie jest, o czym mówią chociażby statystyki PKB "per capita" czy dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia). Ten tekst ma pokazać, że szybki rozwój gospodarczy w naszej części Europy jest możliwy także poza strukturami UE, nawet gdy istnieją dodatkowe polityczne obciążenia w postaci funkcjonowania reżimu Łukaszenki. Okazuje się, że w latach 2004 - 2017 PKB Polski liczone w USD urosło o 105,6 proc., tymczasem PKB Białorusi o 135,3 proc.

 

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego polski rynek pracy zalała fala Ukraińców, a nie Białorusinów? Dlaczego na 10 imigrantów zarobkowych, statystycznie tylko 1 pochodzi z Białorusi? Okazuje się, że wbrew utartym opiniom i stereotypom Białoruś wcale nie jest krajem "trzeciego świata", a sytuacja gospodarcza tego małego (bo liczącego tylko 9 mln obywateli) państwa wcale nie jest taka zła.

     

r e k l a m y


       

W 2004 roku produkt krajowy brutto (PKB) Białorusi liczony w dolarach amerykańskich wyniósł 23,14 mld USD. W ciągu kolejnych 13 lat PKB tego kraju wzrósł do poziomu 54,44 mld USD (dane z roku 2017). Procentowy wzrost wyniósł zatem 135,26 proc. 

W tym samym czasie procentowy
wzrost PKB Polski wyniósł 105,6 proc. W 2004 roku (tj. w roku, w którym nasz kraj przystąpił do Unii Europejskiej) PKB Polski liczone w dolarach amerykańskich wyniosło 255,1 mld USD. W 2017 roku urosło do poziomu 524,51 mld USD.

Procentowy wzrost białoruskiego PKB byłby zapewne jeszcze większy, gdyby nie
anachroniczny reżim Łukaszenki i silne powiązania z Rosją. Warto zauważyć, że w latach 2015 i 2016 (tj. w okresie, kiedy zaczęły funkcjonować przeciwko Rosji sankcje za aneksję Krymu i atak na Donbas) gospodarka Białorusi (tak jak i gospodarka Rosji) popadła w recesję. Spadek PKB wyniósł wówczas odpowiednio 3,9 i 2,6 proc. Dopiero w 2017 roku odnotowano wzrost na poziomie 2,4 proc., ale to wciąż niewiele, gdy popatrzymy na statystyki sprzed kilku lat, kiedy białoruskie PKB rosło w tempie 8 - 10 proc. rocznie.

r e k l a m y


 

Aby była jasność - intencją tego tekstu nie było pokazanie, że na Białorusi jest lepiej (bo nie jest - wystarczy, że popatrzymy na statystyki dotyczące przeciętnego wynagrodzenia lub PKB przeliczone "per capita"). Intencją tego tekstu nie było również pokazanie, że UE jest czymś złym (bo w gruncie rzeczy jest czymś dobrym, czymś co przy uczciwych założeniach gwarantuje wszystkim uczestnikom tego projektu szybszy rozwój i nowe rynki zbytu). Prawdziwą intencją było zaapelowanie do wszelkiego rodzaju "eurofilów" i "eurokratów", aby przestali w końcu straszyć opuszczeniem przez Polskę struktur UE. Po pierwsze - to niemożliwe, a po drugie - poza UE też jest życie, które - jak się okazuje - może się toczyć w równie szybkim tempie.

 

Źródło: Białoruś - PKB (tradingeconomics.com)
Źródło: Polska - PKB (tradingeconomics.com)
Źródło: Koniec kryzysu? Sytuacja gospodarcza Białorusi po dwóch latach recesji (OSW.waw.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP