niewygodne.info.pl

 

     Przypomnijmy jak Niemcy ignorowali postanowienie TSUE uderzające w ich gazowe interesy z Rosją

poniedziałek, 29.10.2018 r.

  

foto: European People's Party EPP (Flickr.com / CC by SA 2.0)

Kilka dni temu Koen Lenaerts, prezes Trybunału Sprawiedliwości UE, powiedział, iż niestosowanie się do decyzji Trybunału to "krok w stronę wyjścia z UE". Słowa te miały być skierowane do Polski, tak na wszelki wypadek, gdyby to Warszawa nie chciała respektować decyzji TSUE w/s SN. W kontekście powyższego warto przypomnieć, że pod koniec 2016 r. to Niemcy zignorowali postanowienie TSUE, które uderzało w ich wspólne gazowe interesy z Rosją. Nie przypominam sobie jednak, aby prezes Lenaerts pogroził wówczas Berlinowi, że to "krok w stronę wyjścia z UE".

 

Belg Koen Lenaerts, który od 2015 roku pełni funkcję prezesa Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE), pytany kilka dni temu o scenariusz, w którym Polska miałby się nie podporządkować decyzji TSUE o zawieszeniu zmian w Sądzie Najwyższym, odpowiedział w sposób następujący: - "Państwo, które nie jest gotowe do dalszego podporządkowywania się orzeczeniom TSUE wpisuje się w proces podobny do brexitowego, w proces wyjścia. To decyzja o tym, czy być czy nie być w UE"

Marc Jaeger, luksemburski prawnik i sędzia TSUE od 1996 roku, dodał: – "Jeśli zapada decyzja o zastosowaniu środków tymczasowych, to należy się do niej bezzwłocznie zastosować. Nie dzień później, nie dwa tygodnie później, ale teraz. Natychmiast oznacza natychmiast".

     

r e k l a m y


       

W kontekście powyższego warto przypomnieć historię z postanowieniem TSUE w/s zawieszenia stosowania większej przepustowości niemieckiego gazociągu OPAL (lądowa odnoga Nord Streamu I). W październiku 2016 roku Komisja Europejska (KE) zrobiła wyłom w stosowaniu unijnego prawa i udzieliła Gazpromowi zgody na wykorzystywanie od 1 stycznia 2017 r. 80 proc. przepustowości biegnącego tuż przy granicy z Polską niemieckiego gazociągu OPAL. 

 

Polski PGNiG, upatrując w tym zagrożenie dla własnych interesów (m.in. istotne osłabienie znaczenie Polski, jako strategicznego - do tej pory - państwa tranzytowego oraz scementowanie pozycji Gazpromu jako monopolisty dostaw gazu do Europy), złożył do Trybunału Sprawiedliwości UE skargę na decyzję KE, a dodatkowo wniósł o zawieszenie jej wykonania do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia

Trybunał
23 grudnia 2016 r. przychylił się do wniosku PGNiG o zawieszenie i nakazał Niemcom (na ich terytorium gazociąg OPAL biegnie) wstrzymać zwiększenie przepustowości dla gazu z Rosji. Co jednak okazało się w rzeczywistości? Począwszy od 1 stycznia 2017 r. przez gazociąg OPAL zaczęło płynąć coraz więcej rosyjskiego gazu! Niemcy zupełnie zignorowali postanowienia TSUE i zwiększyli przepustowość biegnącego wzdłuż granicy z Polską gazociągu

r e k l a m y


 

Musiało upłynąć kilka tygodni (w trakcie których do Berlina trafiło sporo upomnień z polskiej strony), aby Niemcy łaskawie zaczęli realizować postanowienie TSUE o zawieszeniu stosowania większej przepustowości gazociągu OPAL. Co jednak istotne - ani Koen Lenaerts (prezes Trybunału Sprawiedliwości UE) nie twierdził wówczas, że Niemcy "wpisują się w proces wyjścia z UE", ani Marc Jaeger (wieloletni sędzia Trybunału Sprawiedliwości UE) nie przypominał, że decyzję o zastosowaniu środków tymczasowych należy zastosować bezzwłocznie

Na tym przykładzie widać aż nazbyt dosadnie,
jaka jest różnica między Polską a Niemcami. Gdy Polska rozważała (i to tylko przez chwilę) nierespektowanie postanowienia TSUE, natychmiast rozpętał się niezły jazgot brukselsko-luksemburskich elit. Gdy Niemcy olały postanowienie TSUE, nastąpiła krępująca cisza. 

 

Źródło: Prezes TSUE: Niestosowanie się do decyzji Trybunału to krok do wyjścia z UE (DW.com)
Źródło: Niemcy: Ślemy więcej gazu z Rosji pomimo orzeczenia Trybunału (BiznesAlert.pl)
Źródło: OPAL, czyli okazja czyni złodzieja przepustowości (BiznesAlert.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

yyy

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP